Sevgili Misafirlerimiz,

 

Özel İzmir Amerikan Koleji’nin web sitesine hoş geldiniz!

 

Özel İzmir Amerikan Koleji içinde çok özel hikayeler, eşsiz sadakat duygusu ve köklü gelenekler barındıran zengin bir tarihe sahiptir. Doğal olarak Özel İzmir Amerikan Koleji uzun tarihi boyunca birçok değişim de geçirmiş bulunmaktadır.  Bu değişimlerin ışığında,  ACI en güçlü yanlarından bir tanesinin değişim ve değişime adapte olabilme yeteneği olduğunu kabul etmektedir. ACI’nın misyonu içerisinde sürekli gelişim hedefi açıkça belirtilmiş durumdadır.  Buna bağlı olarak da okulumuz 1878 yılındaki kuruluşundan bu yana sürekli olarak gelişim içerisinde bulunmuş ve Türkiye’deki en gelişmiş eğitim kurumlarından biri olacak şekilde güçlenmiştir.

 

Okul düzeyinde en büyük ve en yeni değişim ACI kız yatakhanesi (2009) ve ACI
erkek yatakhanesinin (2011) eklenmesi ile yaşanmıştır. En iyi öğrencilerin okulumuzu tercih etmesi yönündeki  stratejimizin bir parçası olarak; Türkiye'nin dört bir yanından öğrenci ACI Ailesine katılmıştır. Geçmişte var olan yatılılık geleneğini tekrar yaşatmak ve “Öğrenmek için katıl, hizmet için ayrıl” felsefemizi ulusal bir boyuta taşımak taşımak yönündeki girişimlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Akademik mükemmellik ve üniversiteye yerleştirme gibi iki çok somut geleneğin yanısıra artık ACI dikkatini yeni oluşturulmuş bir vizyon cümlesinin yerleştirilmesine doğru yöneltmiştir.  Okulun ana odağının öğrenme ve öğretime yaklaşım üzerine kurulu olduğu yeni bir stratejik plan gündemdedir.  Bu demektir ki ACI öğretmenleri öğretme deneyimlerini, bilişim entegrasyonunu ve öğrencilerin düzeyini ölçme değerlendirme deneyimlerini  güçlendirmek ve yenilemek için çok çalışmaktadırlar. Bu süreç tüm mezunlarımızın Türkiye’de  ve dünya üzerindeki en iyi okullara kabul edilecek birikime ve yeteneğe sahip olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Özel İzmir Amerikan Koleji’nde eğitim deneyimi eğitilenin tüm ihtiyaçlarını hedeflemektedir ve öğrencinin aklına, bütününe ve ruhuna odaklanmaktadır. İlk günlerinden günümüze ACI; öğrencilerine akademik programı, spor, müzik, tiyatro ve görsel sanatlar alanındaki faaliyetleri, sosyal servis katılım imkanları, uluslararasılık ve katılımcı demokrasi modeli  ile bir deneyimler bütünü sunmaktadır. ACI’ ın bugünü tıpkı geçmişi gibi; öğrencilerine hayat boyu öğrenmenin sürdüğü seçkin bir yaşam önermektedir.  

 

Saygılarımla,

 

Tim Huttemann

Başdanışman

 

       Okul Müdürümüz Didem Erpulat’ın 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Günü Konuşması:

 

Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Öğretmenlerimiz, Sevgili Mezunlarımız ve Saygıdeğer Konuklar,

 

“Dağlarına bahar gelmiş memleketimin…” dediği gibi Ahmet Arif’in,

işte öyle umut dolar bizim de yüreğimize her bahar gününde bu amfide…

 

Bir okul yılının sonuna gelmek, bazılarımız için ayrılığın hüznünü taşısa da, bunun aslında bir bitiş değil bir başlangıç olduğunu bilmek umutlandırır hepimizi.

 

Evet, belki bu son inişti bu merdivenlerden, bu son sabahtı Lise sonlarımız için…

Etekler bir daha giyilmeyecek, kravatlar bağlanmayacak, derslere yetişmenin telaşı, co-op sıralarının cefası, sınavların heyecanı artık olmayacak hayatlarında…

 

Ama bugünün, ACI’da biriktirdikleri dostluklar, özümsedikleri değerler ve edindikleri becerilerle birlikte yola çıkacakları aydınlık geleceğin de ilk günü olduğunu bilmek bize her zaman umut verir.

 

Maçlarda galibiyetlerini, Moods’da yeteneklerini, Mole Day’de deneylerini, sosyal servislerde hizmetlerini, okul gezilerinde heyecanlarını, Bazaar Day’de coşkularını paylaştığımız gibi, gelecekte de başarılarını ve mutluluklarını paylaşacağımıza eminizdir.

 

Sevgili Lise Sonlarımız,

 

Birlikte çalıştığımız, paylaştığımız ve ürettiğimiz bu beş yıl için sizlere teşekkür ederiz. Tüm bu yıllar boyunca bizlere birçok ilki yaşattınız ve bizleri pek çok kez gururlandırdınız.

 

Sevginiz ve emeğinizle ACI için yarattığınız tüm değerlerin sizden sonra da burada bizlerle yaşayacağından emin olabilirsiniz.

 

Sizlerin de ACI’ın bir parçasını yanınızda götüreceğinizi ve bu güçlü bağımızın hiç kopmayacağını biliyoruz.

 

 

Atatürk ilkelerinin ışığında, aydınlık bir Türkiye için, barışçıl bir dünya için, insan hakları, evrensel değerler ve çağdaş bir sanat için çalışarak, fikirler, projeler ve eserler üreteceğinizden ve bizi gelecekte de gururlandırmaya devam edeceğinizden eminiz.

 

Sevgili Öğretmenlerimiz,

 

Çoğumuz için su gibi akıp geçiveren bu eğitim yılının ardından baktığımızda geride kalan yüzlerce sınav, binlerce not, onlarca proje, gezi, yarışma ama

en çok da yürekten verilen emek ve gurur var…

Öğrencilerimizle birlikte elde ettiğiniz tüm başarılarınız için sizlere teşekkür ederiz.

 

Sevgili Öğrencilerimiz,

 

Şimdi, bir yaş daha büyümüş, bilgi ve becerilerle donanmış ve tecrübelerle olgunlaşmış olarak çok da hak edilmiş bir tatile çıkıyorsunuz.

 

Geri geldiğinizde sadece amfide bir sıra daha aşağıda oturmakla kalmayacak, yeni bir eğitim yılına, yeni başlangıçlara ve yeni hedeflere de hazır olacaksınız.

 

Sizlere, yeni yerler göreceğiniz, yeni insanlarla tanışacağınız, yeni beceriler ve deneyimler edineceğiniz ama aynı zamanda çevreniz için yararlı işler de yapacağınız güzel bir yaz tatili diliyorum.

 

 

Memleketimizden baharın, kalbinizden umudun hiç eksik olmadığı güzel bir gelecek dileğiyle…

 

Teşekkürler…

 

 

 

 

 

Didem Erel Erpulat(ACI '87)
Okul Müdürü