Sevgili Misafirlerimiz,

 

Özel İzmir Amerikan Koleji’nin websitesine hoş geldiniz!

 

Özel İzmir Amerikan Koleji içinde çok özel hikayeler, eşsiz sadakat duygusu ve köklü gelenekler barındıran zengin bir tarihe sahiptir. Doğal olarak Özel İzmir Amerikan Koleji uzun tarihi boyunca birçok değişim de geçirmiş bulunmaktadır.  Bu değişimlerin ışığında,  ACI en güçlü yanlarından bir tanesinin değişim ve değişime adapte olabilme yeteneği olduğunu kabul etmektedir. ACI’nın misyonu içerisinde sürekli gelişim hedefi açıkça belirtilmiş durumdadır.  Buna bağlı olarak da okulumuz 1878 yılındaki kuruluşundan bu yana sürekli olarak gelişim içerisinde bulunmuş ve Türkiye’deki en gelişmiş eğitim kurumlarından biri olacak şekilde güçlenmiştir.

 

Okul düzeyinde en büyük ve en yeni değişim ACI kız yatakhanesi (2009) ve ACI
erkek yatakhanesinin (2011) eklenmesi ile yaşanmıştır. En iyi öğrencilerin okulumuzu tercih etmesi yönündeki  stratejimizin bir parçası olarak; Türkiye'nin dört bir yanından öğrenci ACI Ailesine katılmıştır. Geçmişte var olan yatılılık geleneğini tekrar yaşatmak ve “Öğrenmek için katıl, hizmet için ayrıl” felsefemizi ulusal bir boyuta taşımak taşımak yönündeki girişimlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Akademik mükemmellik ve üniversiteye yerleştirme gibi iki çok somut geleneğin yanısıra artık ACI dikkatini yeni oluşturulmuş bir vizyon cümlesinin yerleştirilmesine doğru yöneltmiştir.  Okulun ana odağının öğrenme ve öğretime yaklaşım üzerine kurulu olduğu yeni bir stratejik plan gündemdedir.  Bu demektir ki ACI öğretmenleri öğretme deneyimlerini, bilişim entegrasyonunu ve öğrencilerin düzeyini ölçme değerlendirme deneyimlerini  güçlendirmek ve yenilemek için çok çalışmaktadırlar. Bu süreç tüm mezunlarımızın Türkiye’de  ve dünya üzerindeki en iyi okullara kabul edilecek birikime ve yeteneğe sahip olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Özel İzmir Amerikan Koleji’nde eğitim deneyimi eğitilenin tüm ihtiyaçlarını hedeflemektedir ve öğrencinin aklına, bütününe ve ruhuna odaklanmaktadır. İlk günlerinden günümüze ACI; öğrencilerine akademik programı, spor, müzik, tiyatro ve görsel sanatlar alanındaki faaliyetleri, sosyal servis katılım imkanları, uluslararasılık ve katılımcı demokrasi modeli  ile bir deneyimler bütünü sunmaktadır. ACI’ ın bugünü tıpkı geçmişi gibi; öğrencilerine hayat boyu öğrenmenin sürdüğü seçkin bir yaşam önermektedir.  

 

Saygılarımla,

 

Tim Huttemann

Başdanışman

 

       Okul Müdürümüz Didem Erpulat’ın 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Konuşması:

 

Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Öğretmenlerimiz,

Sağlık ve Eğitim Vakfımızın Değerli Temsilcileri,

Saygıdeğer Veliler ve Sevgili Mezunlarımız,

 

ACI Ailesi olarak çok değil, bundan birkaç ay önce bir bahar gününde sizlerle vedalaştığımız bu amfide, bir Eylül sabahında yeniden buluşmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyiz.

 

O gün veda ettiğimiz 2017 mezunlarının en öndeki yerlerini bu yılın lise sonlarının aldığı, küçük sınıflarımızın birkaç sıra daha ilerleyerek önlere yaklaştığı, en tepeye ise yeni hazırlık öğrencilerimizin yerleştiği bu güzel amfide, yeni bir eğitim yılının daha başlangıcındayız.

 

Başlangıçlar… Ünlü edebiyat profesörü Edward Sait, “Başlangıçlar” adlı eserinde, başlamanın özgürlük olduğunu ifade eder. Evet, demokratik bir toplumda, başlamak özgürlüktür çünkü başladıktan sonra nereye gidileceğine, hangi hedefe varılacağına ya da nasıl bir yol izleneceğine karar verirken birey özgür olmalıdır. Özgürce hayal kurabilmeli, hedef belirleyebilmeli ve seçim yapabilmelidir. Bu özgürlük ona, ilk adımını atmak için gereken özgüveni, zorluklarla mücadele etmek için gereken cesareti verecektir. Ancak, özgürlük beraberinde sorumluluğu da getirir. Başlangıçta özgürce verilen kararların, yapılan seçimlerin sorumluluğu da yine bireye ait olacaktır.

 

İster başarılı bir lise hayatının ardından gidecekleri üniversiteleri seçmiş, mesleklerini belirlemiş mezunlarımız olsun, ister zorlu son senelerinde pek çok önemli karar verecek olan lise sonlarımız…

İster bir yıl daha büyüyerek bir üst sınıfa başlayan öğrencilerimiz olsun, ister yeni bir okul, ya da yeni bir şehir seçerek aramıza katılan hazırlık öğrencilerimiz…

Ya da büyük bir aşk ve idealizmle mesleklerine sarılan öğretmenlerimiz…

 

Hepimiz özgürce verdiğimiz kararlarımızla ve sorumluluğumuzun bilinciyle bugün buradayız. Bugünden başlayarak hep birlikte gerçekleştireceğimiz projeler, düzenleyeceğimiz etkinlikler, elde edeceğimiz başarılar, paylaşacağımız mutluluklar, üstleneceğimiz görevler ortak gururumuz olacaktır. Bu eğitim yılını da dolu dolu geçirmek ve hepimiz için unutulmaz bir yıl yapmak bizim elimizde… Ve bu güzel Eylül sabahında yüzlerdeki gülüş, gözlerdeki ışıltı, kalplerdeki heyecan bu gücün en güzel göstergesi…

 

 

Okulumuz, bu yıl aramıza katılan ve 87’si ülkemizin 24 farklı ilinden, 98’i ise İzmir’in 23 farklı okulundan olan toplam 176 hazırlık öğrencimizle daha da büyüyerek ve güçlenerek yeni bir eğitim yılına daha başlamaktadır. Zorlu bir sınav sürecinin ardından ailemize katılan bu öğrencilerimiz, okulumuzu rekor bir başarı oranı ile kazanmakla kalmayıp, okulumuzun sadece İzmir’in değil ülkemizin de en önde gelen eğitim kurumlarından birisi olma özelliğini güçlendirmiştir. Onların, bugün yüzlerinden okunan gururla, okulumuzda daha nice başarılara imza atacaklarından eminiz.

 

Güçlü akademik kadromuzu oluşturan değerli öğretmenlerimiz ve çalışanlarımız, onların emekleri sayesinde geldiğimiz bugünde, kendilerine tüm öğrencilerimiz adına teşekkür ediyoruz. Onların kazandırdığı beceriler ve verdiği değerlerle öğrencilerimiz hayata en mükemmel şekilde hazırlar…

 

Sevgili 2017 Mezunlarımız… ACI’da aldıkları değerler, edindikleri sosyal beceriler ve elde ettikleri akademik başarılarla ülkemizin ve dünyanın önde gelen üniversitelerine doğru yol almaktalar. Hayatlarının bu çok önemli başlangıcında onlarla gurur duyuyor, ülkemiz ve insanlık için düşünen, çalışan ve üreten bireyler olma yolunda kendilerine bir kez daha başarılar diliyoruz.

 

Ve tabi bizlerle birlikte son kez bir eğitim yılına başlangıç yapan Lise sonlarımız…

Çok çalışakları ve çok emek verecekleri bu süreçte onların yanındayız.

Zor olduğu kadar, pek çok açıdan çok da zevkli ve heyecanlı olacak olan bu son senelerinde tüm öğrencilerimize örnek bir liderlik yapacaklarına, akademik ve sosyal alanlarda okul hayatımıza olan katkılarına devam edeceklerine ve sonuçta da tüm hayallerine kavuşacaklarına eminiz.

 

 

 

 

Değerli Konuklar;

 

139 yıllık köklü geçmişi, güçlü akademik programı, çok yönlü sosyal aktiviteleri, toplumsal hizmet çalışmaları, donanımlı ve güçlü eğitim kadrosu ve özverli çalışanları ile Özel İzmir Amerikan Koleji, kuruluşundaki temel ilkeler doğrultusunda, akademik ve sosyal alanlardaki başarısını her yıl daha da yükseltmektedir.

 

Atatürk’ün gösterdiği çağdaşlık yolunda, O’nun ilkelerine bağlı olarak, ilerici, laik, özgür ve demokrat bireyler yetiştiren okulumuz, ulusal ve evrensel değerleri sahiplenen, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, sorgulayan, eleştiren ve farklılıkları kucaklayan eğitim anlayışıyla yoluna devam edecektir.

 

Hepimize, özgürce karar vereceğimiz ve kararlarımızın sorumluluğunu gururla taşıyacağımız başarılı, sağlıklı ve mutlu bir eğitim yılı dilerim.

 

Teşekkürler…

 

 

 

Didem Erel Erpulat(ACI '87)
Okul Müdürü