Sevgili çalışma arkadaşlarım, öğrenciler, aileler ve ACI dostları,

 

ACI, yüz yılı aşkın bir zamandan beri sahip olduğu değerler sistemi ve yüksek akademik başarısının ışığında hak edilmiş bir üne sahip çok özel bir okul. Kayıt döneminde Türkiye’nin her köşesinden okulumuza gösterilen yoğun ilgi ve bu ilgiye bağlı olarak okulumuza kayıt olan öğrencilerin kalitesi ve potansiyellerini de bunun bir göstergesi olarak görebiliriz. Başarı başarıyı getirir ve bu da ACI ile bağlantısı olan herkesin ortak arzusudur. ACI’a karşı hissedilenlerin en somut örneklerini mezun olduktan sonra çalışmak için okula dönenlerin sayısında, ailelerdeki kuşaklar boyu süren ACI’lı olma geleneğinde, mezunlarımızın okul hakkında konuşurken yüzlerinden okunan heyecanda ve ACI’ın onları şekillendirmekte ne kadar önemli rol oynadığını ifade etmelerinde görebiliriz. Geldiğim günden bu yana yoğunlukla hissettiğim bu duyguların daha fazlasına burada olma deneyimim ilerledikçe daha fazla şahit olacağıma inanıyorum.

 

ACI’nın başarılı bir şekilde ortaya konulmuş misyon, vizyon ve hedefleri; gideceği yön ve ilkelerine rehberlik etmektedir. Başarımızın temelleri bunlardır. Her okul açıkça belirtilmiş olan bu arzuları “yaşamalı ve solumalıdır” ki bu temeller okul kültüründeki yerini koruyabilsin. Bu; öğrenciler, çalışanlar ve aileler için ACI deneyiminin en güçlü kısmıdır. Okulun yönü ve ilkeleri okul mottomuz olan “Öğrenmek için katıl, hizmet için ayrıl” ile özetlenmiştir. ACI’a başlayan her öğrenci öğrenme deneyimi yolculuğuna, bu mottoyu kendi yaşam biçiminin bir parçası yapacak şekilde başlar. ACI’da tüm akademik bölümlerde oldukça yetenekli ve deneyimli bir kadroya sahip bulunmaktayız. Öğretmenler, öğrencilerimizin özgüvenli, akademik olarak başarılı ve en iyi şekilde yolunu çizmiş genç yetişkinler olması yolundaki öğrenme yolculuğunda onlara rehberlik etmek için burada bulunmaktadırler. Bu konudaki ilgi ve destek öğrencilerimizin yaşına ve kişisel gereksinimlerine uygun olacak şekilde sağlanmaktadır.

 

Yukarıda anlattıklarım beni bir sonraki maddeye yönlendirmektedir ki bu da lise giriş sınavında oldukça yüksek puanlar alarak ACI’a kayıt hakkı kazanıp aramıza yeni katılmış öğrencilerimizi tebrik edip, aramıza hoş geldiniz demektir. Artık önlerinde kendi seçtikleri alanlarda başarıya ulaşmalarını sağlayacak muazzam bir yol açılmış bulunmaktadır. Buna ek olarak bu yıl aramıza katılmış olan yeni çalışma arkadaşlarımıza da kendi kişisel, mesleki yolculuklarındaki bu yeni aşamada başarılı bir akademik yıl diliyorum.

 

ACI’nin başarılarla dolu geçecek akademik yılının bir parçası olmak ve sizleri daha yakından tanımak için sabırsızlanıyorum.

 

En iyi dileklerimle,

 

Brad BELL

ACI Başdanışmanı

 

 

Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Öğretmenlerimiz, Sağlık ve Eğitim Vakfımızın Değerli Üyeleri,

Saygıdeğer Veliler ve Sevgili Mezunlarımız,

 

ACI ailesi olarak, yine bir Eylül sabahında, sizlerle bu güzel amfide buluşmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyiz.

 

Okulumuz, bu yıl aramıza katılan toplam 182 hazırlık öğrencimizle daha da büyüyerek ve güçlenerek yeni bir eğitim yılına daha başlamaktadır. Zorlu bir sınav sürecinin ardından ailemize katılan bu öğrencilerimiz, okulumuzu yüksek bir başarı oranı ile kazanmakla kalmayıp, okulumuzun sadece İzmir’in değil ülkemizin de en önde gelen eğitim kurumlarından birisi olma özelliğini güçlendirmiştir. Onların, bugün yüzlerinden okunan gurur ve heyecanla, okulumuzda daha nice başarılara ulaşacaklarından eminiz.

 

Yeni öğrencilerimizin yanında, mesleki kariyerlerinin bu aşamasında önemli bir başlangıç yaparak aramıza katılan yirmi yeni öğretmenimiz de bulunmaktadır. Başta yeni Başdanışmanımız Brad Bell olmak üzere onların da, okulumuzun akademik ve sosyal alanlardaki başarılarına büyük katkı sağlayacağına inanıyor ve kendilerine bir kez daha “Hoş geldiniz.” diyoruz. Güçlü akademik kadromuz onlarla daha da büyüyecek ve yüksek başarılara imza atmaya devam edecek.

 

Açılış günü heyecanımızı son dört yıldır bizlerle paylaşan Lise sonlarımız... Bugüne kadar edindikleri bilgi ve becerilerle hedefledikleri yurtiçi ve yurtdışı üniversitelere girmek için azim ve kararlılıkla çalışırken, tüm okul aktivitelerimize de liderlik edecekleri, yoğun, zor ama bir o kadar da heyecanlı ve unutulmaz olacak bir yıl onları bekliyor. Bu zorlu sürecin her aşamasında onlarla birlikte olacağımızı ve onların hedeflerine ulaşacaklarına olan inancımızın tam olduğunu bilmelerini isteriz.

 

Bu yıl, bir yaş daha büyüyerek yeni bir yıla başlayan öğrencilerimiz için de yepyeni heyecanlarla dolu olacak. Seçilen alanlar, yeni sınıflar, yeni dersler, girilecek kulüpler, katılınacak aktiviteler, toplumsal hizmet çalışmaları ile --- birlikte öğrenip, birlikte eğlenecekleri ve kendilerini yeniden keşfedecekleri bu yılda, onlar da kendi hedeflerine doğru ilerleyecekler.  Her öğrencimizin ayrı bir birey olarak kabul edildiği okulumuzda, öğrencilerimizin farklılıkları, kişilikleri, yaratıcılıkları ve hayalleri bizleri zenginleştirmeye devam edecek.

 

Bugün burada bizlerle yeni eğitim yılı heyecanımızı paylaşan başta 2019 mezunları olmak üzere, tüm mezunlarımıza da teşekkür etmek isteriz. Bir eğitim kurumunun en büyük gücü yıllar içinde hayata kazandırdığı mezunları ve o mezunlarıyla kurduğu bağdır... Bugün burada olan mezunlarımız bu bağın ne kadar güçlü olduğunun göstergesi... Kendileriyle her zaman gurur duyuyor ve onları zevkle izliyoruz.

 

Sevgili Öğrencilerimiz,

“Hayatı çalışmak yoluyla sevmek, hayatın en derin sırrına ermek demektir.” demiş Lübnanlı düşünür Halil Cibran…

Evet, çalışmak, öğrenmek ve hayatı sevmek…

Kendi öğrenmenizin sorumluluğunu alarak çalışmak, çalışırken kendinizi tanımak… içinizdeki gücü, sizlere ilham veren kavramları, ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi keşfetmek…

Sorgulayarak, yaratıcılıkla üreterek, farkındalıkla ve sorumlulukla öğrenmek…

kendinize ve çevrenize saygıyla bir ömür boyu öğrenmek… 

İşte bu, emeğiniz ve alın terinizle yarattığınız bu hayatı sevmek demek…

Kişisel hikayelerimiz her ne olursa olsun, sevgi yolundaki bu zorlu süreçte ACI ailesinde yalnız olmadığımızı biliyor, birbirimizi sevmeye ve her şartta desteklemeye devam ediyoruz…

 

Değerli Konuklar;

Eğitim hayatında 140. Yılını tamamlamış olan Özel İzmir Amerikan Koleji, akademik mükemmeliyet hedefi, çok yönlü sosyal aktiviteleri, toplumsal hizmet çalışmaları, donanımlı ve güçlü eğitim kadrosu ve özverli çalışanları ile kuruluşundaki temel ilkeler doğrultusunda, akademik ve sosyal alanlardaki başarısını her yıl daha da yükseltmektedir.

 

Atatürk’ün gösterdiği çağdaşlık yolunda, O’nun ilkelerine bağlı olarak, ilerici, laik, özgür ve aydın bireyler ve güçlü liderler yetiştiren okulumuz, ulusal ve evrensel değerleri sahiplenen, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, sorgulayan, eleştiren ve farklılıkları kucaklayan eğitim anlayışıyla yoluna devam edecektir.

 

Güçlü köklerimiz, çağdaş ilke ve değerlerimiz ve birbirimize olan bağlılığımızla, bugünkü heyecan ve coşkumuzu devam ettireceğimiz sağlıklı ve mutlu bir eğitim yılı dileriz.

 

Teşekkürler...

(Okul Müdürümüz Didem Erpulat’ın 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Konuşması)

 

Didem Erel Erpulat(ACI '87)
Okul Müdürü