Sevgili çalışma arkadaşlarım, öğrenciler, aileler ve ACI dostları,

 

ACI, yüz yılı aşkın bir zamandan beri sahip olduğu değerler sistemi ve yüksek akademik başarısının ışığında hak edilmiş bir üne sahip çok özel bir okul. Kayıt döneminde Türkiye’nin her köşesinden okulumuza gösterilen yoğun ilgi ve bu ilgiye bağlı olarak okulumuza kayıt olan öğrencilerin kalitesi ve potansiyellerini de bunun bir göstergesi olarak görebiliriz. Başarı başarıyı getirir ve bu da ACI ile bağlantısı olan herkesin ortak arzusudur. ACI’a karşı hissedilenlerin en somut örneklerini mezun olduktan sonra çalışmak için okula dönenlerin sayısında, ailelerdeki kuşaklar boyu süren ACI’lı olma geleneğinde, mezunlarımızın okul hakkında konuşurken yüzlerinden okunan heyecanda ve ACI’ın onları şekillendirmekte ne kadar önemli rol oynadığını ifade etmelerinde görebiliriz. Geldiğim günden bu yana yoğunlukla hissettiğim bu duyguların daha fazlasına burada olma deneyimim ilerledikçe daha fazla şahit olacağıma inanıyorum.

 

ACI’nın başarılı bir şekilde ortaya konulmuş misyon, vizyon ve hedefleri; gideceği yön ve ilkelerine rehberlik etmektedir. Başarımızın temelleri bunlardır. Her okul açıkça belirtilmiş olan bu arzuları “yaşamalı ve solumalıdır” ki bu temeller okul kültüründeki yerini koruyabilsin. Bu; öğrenciler, çalışanlar ve aileler için ACI deneyiminin en güçlü kısmıdır. Okulun yönü ve ilkeleri okul mottomuz olan “Öğrenmek için katıl, hizmet için ayrıl” ile özetlenmiştir. ACI’a başlayan her öğrenci öğrenme deneyimi yolculuğuna, bu mottoyu kendi yaşam biçiminin bir parçası yapacak şekilde başlar. ACI’da tüm akademik bölümlerde oldukça yetenekli ve deneyimli bir kadroya sahip bulunmaktayız. Öğretmenler, öğrencilerimizin özgüvenli, akademik olarak başarılı ve en iyi şekilde yolunu çizmiş genç yetişkinler olması yolundaki öğrenme yolculuğunda onlara rehberlik etmek için burada bulunmaktadırler. Bu konudaki ilgi ve destek öğrencilerimizin yaşına ve kişisel gereksinimlerine uygun olacak şekilde sağlanmaktadır.

 

Yukarıda anlattıklarım beni bir sonraki maddeye yönlendirmektedir ki bu da lise giriş sınavında oldukça yüksek puanlar alarak ACI’a kayıt hakkı kazanıp aramıza yeni katılmış öğrencilerimizi tebrik edip, aramıza hoş geldiniz demektir. Artık önlerinde kendi seçtikleri alanlarda başarıya ulaşmalarını sağlayacak muazzam bir yol açılmış bulunmaktadır. Buna ek olarak bu yıl aramıza katılmış olan yeni çalışma arkadaşlarımıza da kendi kişisel, mesleki yolculuklarındaki bu yeni aşamada başarılı bir akademik yıl diliyorum.

 

ACI’nin başarılarla dolu geçecek akademik yılının bir parçası olmak ve sizleri daha yakından tanımak için sabırsızlanıyorum.

 

En iyi dileklerimle,

 

Brad BELL

ACI Başdanışmanı

 


Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Öğretmenlerimiz, Sağlık ve Eğitim Vakfımızın Değerli Üyeleri,

Saygıdeğer Veliler ve Sevgili Mezunlarımız,

 

“ACI ailesi olarak, yine bir sonbahar sabahında, sizlerle güzel amfimizde buluşmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyiz.” diye başlar genellikle benim açılış konuşmalarım. Öğrencilerimize kavuşmanın, öğretmenlerimizle kucaklaşmanın heyecanıdır o… Asırlık zeytin ağaçlarımızın altında ışıldayan gözlerinize, aydınlık yüzlerinize, kuş cıvıltılarına karışan neşeli seslerinize kavuşmanın mutluluğudur…

 

2020 yılının tüm etkinliklerinde olduğu gibi, açılış törenimizde de alışageldiğimiz programı uygulayamayacağımızı anladığımız anda, şartlar ne olursa olsun, sizlerle amfimizde buluşmak ve ekranlar aracılığı ile de olsa, sizleri buraya getirmek istediğimize karar verdik. İstedik ki, size buradan merhaba diyelim, yeni eğitim yılımızın heyecanını size buradan aktaralım…

 

Çünkü biliyoruz ki, kampüsümüz ne kadar muhteşem olsa da, ACI’lı olmak sadece fiziken burada, bu kampüste olmak demek değildir. ACI’lı olmak bu kampüsün ruhunu içinde hissetmek, bu okulun değerlerini başında taşımak, dünyanın neresinde olursa olsun, bu sevgiyi kalbinde yaşatmaktır.

 

Bunu duyguyu en iyi anlayanların, şu anda ülkemizin ve dünyanın farklı köşelerinden bizleri izleyen mezunlarımız olduğuna eminim. Her yıl, okuldan canlı yayınlarla paylaştığımız tüm törenlerimize ve etkinliklerimize katılarak, aramızdaki bu güçlü bağı sürdüren ve ACI ruhunu yaşatan mezunlarımız… Başta, bu yılki üniversite giriş başarılarıyla bizleri gururlandıran Sevgili ACI 2020 mezunları olmak üzere hepsine buradan sevgilerimizi gönderiyoruz. Yolunuz açık olsun…

 

Bir de yeni ACI’lı olanlar var… Bu yıl aramıza katılan ve 81’i ülkemizin 28 farklı ilinden, 100’ü ise İzmir’in 21 farklı okulundan olan toplam 181 hazırlık öğrencimiz… Zorlu bir sınav sürecinin ardından ailemize katılan bu öğrencilerimiz, okulumuzu yüksek bir başarı oranı ile kazanmakla kalmayıp, okulumuzun sadece İzmir’in değil ülkemizin de en önde gelen eğitim kurumlarından birisi olma özelliğini güçlendirmekteler. Onların, bugünkü gurur ve heyecanla, okulumuzda daha nice başarılara ulaşacaklarından eminiz ve onlara kampüsümüzde kavuşacağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Yeni öğrencilerimizin yanında, mesleki kariyerlerinin bu aşamasında önemli bir başlangıç yaparak aramıza katılan 10 yeni öğretmenimiz de bulunmakta. Başta yeni Başdanışmanımız Brad Bell olmak üzere onların da, okulumuza büyük katkı sağlayacağına inanıyor ve kendilerine bir kez daha “Hoş geldiniz.” diyoruz.

 

Sevgili Öğrencilerimiz,

 

Evet, 2020 yılı tüm dünyayı tarihte benzeri az görülmüş bir pandemi ile sarstı ve etkileri hala yaşamımızın her alanı tehdit etmeye devam ediyor. Sağlıktan eğitime, ekonomiden siyasete günlük yaşantımızda bildiğimiz, alıştığımız, planladığımız her şey yeniden şekilleniyor. Büyük bir dönüşümden geçtiğimiz bu süreçteki belirsizlikler sizlerde kaygı ve endişe yaratmış olabilir. Bu farklılıklar nedeniyle eksik kalmış, gelecekle ilgili güvensiz hissetmiş olabilirsiniz.

 

İşte tam bu noktada, aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını, eksiğinizin değil sizden önceki nesillerden fazlalığınızın olduğunu hatırlatmak isterim size. Bu yıl yaşadığınız deneyimin, sizi hep bahsedilen o meşhur geleceğe nasıl da hazırladığını düşünmenizi, kaybettiklerinize üzülmeyi değil de aslında bu yıl kazandıklarınıza sevinmenizi dilerim.

Çünkü ben, yaşadığımız bu olağanüstü dönemden sizlerin ne kadar olgunlaşarak geçtiğini biliyorum. Tüm dünyada bu sarsıntı yaşanır, ezberler bozulurken sizlerin aldığınız eğitim, sahip olduğunuz sağlam kişilik ve değerlerle bu süreçten güçlenerek ve büyüyerek çıkacağınıza eminim.

Unutmayın, içinde bulunduğumuz bu eğitim kurumu, köklü geçmişi ile ülkemizin tarihinde pek çok sarsıntıya, krize ve hatta savaşa rağmen dimdik ayakta kalmış, dönüşüme sadece ayak uydurarak değil öncülük ederek de eğitim hayatına emin adımlarla devam etmiştir ve sizlerle birlikte yoluna devam edecektir.

Sizlere günümüzün gerekliliği olan uzaktan eğitim şartlarında verilebilecek en iyi eğitimi verebilmek için aylardır fedakarca çalışan güçlü akademik kadromuz, dünyadaki en gelişmiş eğitim platformunu okulumuza uyarlayarak akademik programımızı güçlendiren Eğitim Teknolojileri Bölümümüz, tüm okul etkinliklerimizi yeniden düzenleyen ve sizleri bu sürece en iyi şekilde hazırlayan idarecilerimiz ve kampüsümüzün her türlü sağlık ve güvenlik tedbirleri ile donanımını sağlayan çalışanlarımızla, BİZ önümüzdeki eğitim yılına şartlar ne olursa olsun hazırız. Bize bu özgüveni veren tüm ACI kadrosuna huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederiz.

 

Öğrencilerimizden ve velilerimizden alacağımız destek ve güvenle, Atatürk’ün gösterdiği çağdaşlık yolunda, O’nun ilkelerine bağlı olarak aydın bireyler ve güçlü liderler yetiştiren okulumuz, akademik mükemmeliyete dayalı eğitim anlayışıyla yoluna devam edecektir.

 

Gözlerinizin ışıltısı, seslerinizin neşesi ile dolacak güzel kampüsümüzde sağlıklı günlerde kavuşmak dileğiyle…

Hepinizi çok özledik…

 

Teşekkürler…

 

Didem Erel Erpulat (ACI ’87)

Okul Müdürü

(Okul Müdürümüz Didem Erpulat’ın 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Konuşması)