BAŞARI ÖDÜLLE TAÇLANIYOR

 

Kurulduğumuz 1878 yılından bu yana İzmir Amerikan Koleji (ACI) olarak her alanda başarılı gençler yetiştirmek için çalışıyoruz. Kurum olarak gençlerimizi sosyal sorumluluk bilinciyle eğitirken, eğitimde fırsat eşitliği gözetmeyi ve maddi kaygılar taşımadan tüm başarılı gençlerin ACI’da eğitim alabilmelerini en önemli görevlerimiz arasında görüyoruz. Bu nedenle başarılı çocuklarımızı her yıl artan miktarda burslarımızla destekliyoruz.

 

İzmir Amerikan Koleji’nde burslarımız, öğrencilerin ihtiyacına ve başarılarına göre Akademik Başarı Bursu, Mali Destek Bursu ve SEV Spor, Sanat ve Bilim Bursu olarak değişiklik göstermektedir ve her bir bursun kendine özgü özel koşulları var. Bu koşullara göre burs oranları değişiklik göstermektedir ve okul ücretinin %100’ünü aşan (eğitim masraflarının tümünü karşılayan) oranlara ulaşabilmektedir.

 

Akademik Başarı Bursu

 

Akademik başarı bursu, liseye giriş sınavında en yüksek puan almış öğrenciler ile ara sınıflarımızda en yüksek yıl sonu not ortalamasını sağlamış öğrencilerimize verilen başarı bursudur.

 

İzmir Amerikan Koleji’nde Akademik Başarı Bursu,  Giriş ve Ara Sınıflar olarak iki şekilde verilmektedir:

 

Giriş Akademik Başarı Bursu:

 

 

İzmir Amerikan Koleji’ne yeni kayıt olacak öğrencilere verilen başarı bursudur. Özel Okullar Başvuru Kılavuzu’nda belirlenen takvimdeki 1. kayıt döneminde kayıt yaptıran en yüksek puanlı öğrencilere sağlanır. ACI’ya kesin kayıt yaptıran en yüksek puanlı ilk 6 öğrenciden;

 

  • İlk 3 öğrenciye %100

 

  • Sonraki iki öğrenciye %80

 

  • Takip eden bir öğrenciye %50 oranında başarı bursu verilir.

 

Bu kategoride yer alan öğrencilerin başarı burslarının devamı için; Hazırlık sınıfında, sınıflarını geçmeleri, lise ara sınıflarında ise yıl sonu ağırlıklı puan ortalamaları en az 75 olması ve disiplin cezası almamış olması gerekmektedir.

 

Ara Sınıf Akademik Başarı Bursu:

 

· Kime Verilir: Okullarımızda öğrenimine devam eden ara sınıflardaki öğrenciler yararlanabilir.

· Koşullar Nelerdir: Bir önceki ders yılının sonunda, kendi sınıf seviyelerinde en yüksek yıl sonu not ortalamasını almak. (Kontenjan dahilinde tahsis edilmektedir.)

· Süresi: 1 Yıl

· Devamlılık Koşulları: Öğrencinin not ortalamasının belirlenen kontenjanda yer alacak kadar yüksek olması, disiplin cezası almamış olması.

· Not: Başarı bursu alan öğrencinin mali destek bursu için başvuru hakkı saklıdır.

 

Mali Destek Bursu

 

· Kime Verilir: Okulumuza kayıt yaptırma koşullarını sağlayan ancak yeterli maddi olanakları olmayan öğrenciler.

· Koşullar Nelerdir: Kayıt döneminde, web sitemiz üzerindeki özel bağlantıdan başvuru yapılması, lise hazırlık sınıfına başlayacak öğrenciler, kayıtları sırasında bursa başvurabilirler.

· Süresi: 1 Yıl Her yıl için yeniden başvuru yapılabilir.

· Devamlılık Koşulları: Öğrencinin sınıfını geçmiş olması, disiplin cezası almamış olması.

· Kapsamı: Burs miktarı öğrencinin özel durumuna göre belirlenir.

 

Spor, Sanat ve Bilim Bursu

 

Öğrencilerimizin sportif ve sanatsal faaliyetlere katılmasını ve bilimsel yarışmalarda yer almasını önemsiyoruz. Bu alanlarda başarılı öğrencileri desteklemek için Spor, Sanat ve Bilim Bursu veriyoruz. Okulmuza yeni kayıt yaptıracak veya halen eğitimine devam eden sporcu, sanatçı ve araştırmacı öğrencilerimiz lise eğitimlerini kapsayan 5 yıl süresince okul ücretinin %25’i oranında burs alabilmektedir. Aynı öğrenci spor, sanat ve bilim alanlarından bir tanesinden burs alabilir. Bu burslar, başarı bursu statüsünde değerlendirildiğinden, okulun mevcut Mali Destek Bursu’ndan da yararlanma olanağı devam eder. Mali Destek Bursu’ndan yararlanan öğrencinin bursu, spor veya sanat bursu üzerine eklenerek %100’e ulaşabilir.

 

Hem hazırlık sınıfına kayıt yaptıracak öğrenciler hem de ara sınıf öğrencileri bu bursa başvurabilir.

 

Spor Bursu

 

Kime Verilir: ·

  • Olimpik spor dallarından birinde ya da satrançta Milli sporcu olan veya
  • Türkiye Şampiyonu (bireysel ya da takım) veya Türkiye rekortmeni olan ve aktif sporculuğu devam eden öğrenciler bu burstan yararlanmak için başvurabilir.

Milli sporcuların bursu, devam şartlarını sağlaması halinde okulumuzdaki eğitim hayatı boyuncadır.

Türkiye Şampiyonlarının ya da rekortmenlerinin bursu 1 seneliktir. Başarı sonraki senelerde tekrar ederse, burs tekrardan tahsis edilebilir.

 

Sanat Bursu

 

Kime Verilir:

· Özel yetenek sınavıyla girilen Devlet Konservatuarında en az 4 yıllık bir programda yarı zamanlı öğrenci olarak okuyan veya

· Konservatuvardan en az 4 yıllık bir programda mezun olmuş olan veya

· Birleşmiş Milletlerce düzenlenmiş (UNICEF, UNESCO gibi) yarışmalarda ilk 3 dereceye girmiş olanlar, burstan yararlanmak için başvurabilir.

Okullarımızda kayıtlı öğrencilerden, yukarıdaki kriterleri okullarımızdaki öğrenimleri sırasında elde eden öğrencilerimiz, bu kriterleri elde ettikleri tarihten sonraki dönemler için burstan yararlanmak üzere başvurabilirler.

 

Bilim Bursu

 

Kime Verilir:
 

Hazırlık Sınıfı:

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatında, ortaokul öğrenciliği sırasında (5-6-7-8 Sınıflarda), altın, gümüş ya da bronz madalya alan öğrencilere, okullarımıza kayıt yaptırmaları durumunda okulumuzdaki eğitim hayatı boyunca tahsis edilir. Ulusal Proje Yarışmalarında alınan dereceler geçerli değildir.

 

Arasınıflar (Mevcut Öğrenciler):

Liselerimizde kayıtlı öğrencilerden, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatlarında ya da Ulusal Proje Yarışmasında, altın, gümüş ya da bronz madalya alan öğrencilere, okulumuzdaki eğitim hayatı boyunca tahsis edilir.

 

Burslarımıza başvurabilmek için gereken belgeler ve burs şartlarına dair detaylı bilgiye burs başvuru dönemlerinde gönderilen bilgilendirmelerden ulaşabilirsiniz.