ACI Power Supply Takımımız, İzmir’de yapılan, “ Hayvanlar: yaşam ortaklarımız” temalı First Lego League(FLL) Yerel Turnuvası’nda, yaralı  sokak hayvanlarına müdahale için geliştirdikleri akıllı telefon uygulaması ile ROBOT PERFORMANS DALINDA BİRİNCİ olurken, ROBOT TASARIM JÜRİSİ ÖDÜLÜ’nün de sahibi oldu.

 

Arif Kerem Dayı, Melih Sarı, Suat Emre Şat, Ziya Kaan Akdemir, Aral Balsarı, Belican Alpaydın, Burak Canbol, Umut Ardıl Murat ve Arjen Fahri Yumuk isimli öğrencilerimizden oluşan İzmir Amerikan Koleji Power Supply Robot Takımı’na öğretmenlerimiz Civan Kaya Duman ve Fatma Bildacı koçluk ettiler. Öğrenciler aldıkları başarılı sonuçla 4-5 Mart 2017 tarihinde İzmir’de  yapılacak olan ULUSAL Turnuvaya katılmaya hak kazandılar.

 

36 okulun katıldığı ve büyük bir çekişme içinde geçen yarışmanın sonunda başarıya imza atan Power Supply Robot Takımı adına konuşan Fizik Öğretmenimiz Civan Kaya Duman “Her yıl evrensel bir tema doğrultusunda gerçekleşen FLL turnuvalarına katılan öğrencilerimiz tüm dünyadaki yaşıtlarıyla aynı problemlere akılcı çözümler bulmaktadır. Öğrenciler tema üzerinde proje geliştirir ve konuyla ilgili legolardan yapılmış tema seti üzerinde verilen görevleri yapacak bir robot dizayn edip programlarlar. Bu senenin teması vazgeçilmez yaşam ortaklarımız olan “Hayvanlar” idi. Dünyada yaklaşık 28.000, Türkiye’den de 300 takım bu tema üzerinde çalışmaya başladı. Öğrencilerimiz konuya bir toplum hizmeti boyutu da kattılar ve yaralı sokak hayvanlarına en kısa sürede bilinçli yardım yapılabilmesi için kullanılacak bir akıllı telefon uygulaması geliştirdiler. Çekişmeli geçen yarışma süresince takdir edilecek bir performans gösteren takımımızın Ulusal Turnuva’dan da güzel bir sonuçla döneceğine inanıyoruz.” dedi.