Sevgili Misafirlerimiz,

 

Özel İzmir Amerikan Koleji’nin websitesine hoş geldiniz!

 

Özel İzmir Amerikan Koleji içinde çok özel hikayeler, eşsiz sadakat duygusu ve köklü gelenekler barındıran zengin bir tarihe sahiptir. Doğal olarak Özel İzmir Amerikan Koleji uzun tarihi boyunca birçok değişim de geçirmiş bulunmaktadır.  Bu değişimlerin ışığında,  ACI en güçlü yanlarından bir tanesinin değişim ve değişime adapte olabilme yeteneği olduğunu kabul etmektedir. ACI’nın misyonu içerisinde sürekli gelişim hedefi açıkça belirtilmiş durumdadır.  Buna bağlı olarak da okulumuz 1878 yılındaki kuruluşundan bu yana sürekli olarak gelişim içerisinde bulunmuş ve Türkiye’deki en gelişmiş eğitim kurumlarından biri olacak şekilde güçlenmiştir.

 

Okul düzeyinde en büyük ve en yeni değişim ACI kız yatakhanesi (2009) ve ACI
erkek yatakhanesinin (2011) eklenmesi ile yaşanmıştır. En iyi öğrencilerin okulumuzu tercih etmesi yönündeki  stratejimizin bir parçası olarak; Türkiye'nin dört bir yanından öğrenci ACI Ailesine katılmıştır. Geçmişte var olan yatılılık geleneğini tekrar yaşatmak ve “Öğrenmek için katıl, hizmet için ayrıl” felsefemizi ulusal bir boyuta taşımak taşımak yönündeki girişimlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Akademik mükemmellik ve üniversiteye yerleştirme gibi iki çok somut geleneğin yanısıra artık ACI dikkatini yeni oluşturulmuş bir vizyon cümlesinin yerleştirilmesine doğru yöneltmiştir.  Okulun ana odağının öğrenme ve öğretime yaklaşım üzerine kurulu olduğu yeni bir stratejik plan gündemdedir.  Bu demektir ki ACI öğretmenleri öğretme deneyimlerini, bilişim entegrasyonunu ve öğrencilerin düzeyini ölçme değerlendirme deneyimlerini  güçlendirmek ve yenilemek için çok çalışmaktadırlar. Bu süreç tüm mezunlarımızın Türkiye’de  ve dünya üzerindeki en iyi okullara kabul edilecek birikime ve yeteneğe sahip olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Özel İzmir Amerikan Koleji’nde eğitim deneyimi eğitilenin tüm ihtiyaçlarını hedeflemektedir ve öğrencinin aklına, bütününe ve ruhuna odaklanmaktadır. İlk günlerinden günümüze ACI; öğrencilerine akademik programı, spor, müzik, tiyatro
ve görsel sanatlar alanındaki faaliyetleri, sosyal servis katılım imkanları, uluslararasılık ve katılımcı demokrasi modeli  ile bir deneyimler bütünü sunmaktadır. ACI’ ın bugünü tıpkı geçmişi gibi; öğrencilerine hayat boyu öğrenmenin sürdüğü seçkin bir yaşam önermektedir.  

Saygılarımla,

 

Tim Huttemann

Başdanışman

 

Okul Müdürümüz Didem Erpulat’ın Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Konuşması:

 

Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Öğretmenlerimiz,

Sağlık ve Eğitim Vakfımızın Değerli Yöneticileri,

Saygıdeğer Veliler ve Sevgili Mezunlarımız,

 

ACI ailesi olarak, yine bir Eylül sabahında, sizlerle bu güzel amfide buluşmanın mutluluğu ve heyecanı içindeyiz.

 

Aslında çoğu zaman Eylül sonbaharı, sonbahar da hüznü çağrıştırır. Ama biz okullular için Eylül yeni bir eğitim yılının başlangıcı, yepyeni bir heyecan ve mutluluk demektir. Yeni bir eğitim yılı bizler için yeni umutlar, yeni hedefler ve yeni deneyimlerdir.

 

İster yeni bir okula başlayan Hazırlık öğrencilerimiz olsun, ister yeni bir şehre taşınan yatılılarımız... İster okulumuzda göreve başlayan yeni öğretmenlerimiz olsun, ister mezuniyet yıllarına başlayan lise sonlarımız... Kimimiz yeni binalara geçmenin telaşını taşır içinde, kimimiz yeni sınıflarının merakını... Eski arkadaşlara kavuşmanın sevinci, yenilerle tanışmanın heyecanına karışır... Bu heyecanla ceketler, kravatlar bulunup çıkarılmıştır dolaplardan, okul etekleri ve pantolonları akşamdan ütülenmiştir ve belki de 24 yıldır her Eylül’de bana olduğu gibi heyecandan bir türlü uyku tutmamıştır. Ama bu sabahki gülen yüzler ve gözlerdeki ışıltı, heyecanlarımızın nasıl bir mutluluğa dönüştüğünün en güzel göstergesidir.

 

Okulumuz, bu yıl aramıza katılan ve 70’i ülkemizin 22 farklı ilinden, 98’i ise İzmir’in 19 farklı okulundan olan toplam 168 Hazırlık öğrencimizle daha da büyüyerek ve güçlenerek yeni bir eğitim yılına daha başlamaktadır. Oldukça zorlu bir sınav sürecinin ardından ailemize katılan bu öğrencilerimiz, okulumuzu geçtiğimiz yıldan da daha yüksek bir başarı oranı ile kazanmakla kalmayıp, okulumuzun sadece İzmir’in değil ülkemizin de en önde gelen eğitim kurumlarından birisi olma özelliğini güçlendirmiştir. Onların, bugün yüzlerinden okunan gurur ve kalplerinde hissettikleri heyecanla, okulumuzda daha nice başarılara ulaşacaklarından eminiz.

 

Yeni öğrencilerimizin yanında, mesleki kariyerlerinin bu aşamasında önemli bir başlangıç  yaparak aramıza katılan 9’u yabancı olmak üzere 20 yeni öğretmenimiz de bulunmaktadır. Başta yeni Genel Müdürümüz Tim Huttemann olmak üzere onların da, okulumuzun akademik ve sosyal alanlardaki başarılarına büyük katkı sağlayacağına inanıyor ve kendilerine bir kez daha hoş geldiniz diyoruz. Güçlü akademik kadromuz onlarla daha da büyüyecek ve yüksek başarılara imza atmaya devam edecek.

 

Bu sabahki heyecanımızı son dört yıldır bizlerle paylaşan Lise sonlarımız... Bugüne kadar edindikleri bilgi ve becerilerle hedefledikleri yurtiçi ve yurtdışı üniversitelere girmek için azim ve kararlılıkla çalışırken, tüm okul aktivitelerimize de liderlik edecekleri, yoğun, zor ama bir o kadar da heyecanlı ve unutulmaz olacak bir yıl onları bekliyor. Bu zorlu sürecin her aşamasında onlarla birlikte olacağımızı ve onların hedeflerine ulaşacaklarına olan inancımızın tam olduğunu bilmelerini isteriz.

 

Bu yıl, bir yaş daha büyüyerek yeni bir yıla başlayan öğrencilerimiz için de yepyeni heyecanlarla dolu olacak. Seçilen alanlar, yeni sınıflar, yeni dersler, girilecek kulüpler, katılınacak aktivitler, toplumsal hizmet çalışmaları ile --- birlikte öğrenip, birlikte eğlenecekleri ve kendilerini yeniden keşfedecekleri bu yılda, onlar da kendi hedeflerine doğru ilerleyecekler.  Her öğrencimizin ayrı bir birey olarak kabul edildiği okulumuzda, öğrencilerimizin farklılıkları, kişilikleri, yaratıcılıkları ve hayalleri bizleri zenginleştirmeye devam edecek.

 

Bugün burada bizlerle yeni eğitim yılı heyecanımızı paylaşan başta 2016 mezunları olmak üzere, tüm mezunlarımıza da teşekkür etmek isteriz. Bir eğitim kurumunun en büyük gücü yıllar içinde hayata kazandırdığı mezunları ve o mezunlarıyla kurduğu bağdır... Bugün burada olan mezunlarımız bu bağın ne kadar güçlü olduğunun göstergesi... Kendileriyle her zaman gurur duyuyor ve onları izlemeye devam ediyoruz.

 

Değerli Konuklar;

 

138 yıllık köklü geçmişi, güçlü akademik programı, çok yönlü sosyal aktiviteleri, toplumsal hizmet çalışmaları, donanımlı ve güçlü eğitim kadrosu ve özverli çalışanları ile Özel İzmir Amerikan Koleji, kuruluşundaki temel ilkeler doğrultusunda, akademik ve sosyal alanlardaki başarısını her yıl daha da yükseltmektedir.

 

Atatürk’ün gösterdiği çağdaşlık yolunda, O’nun ilkelerine bağlı olarak, ilerici, laik, özgür ve demokrat bireyler yetiştiren okulumuz, ulusal ve evrensel değerleri sahiplenen, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, sorgulayan, eleştiren ve farklılıkları kucaklayan eğitim anlayışıyla yoluna devam edecektir.

 

Güçlü köklerimiz, çağdaş ilke ve değerlerimiz ve birbirimize olan bağlılığımızla güzel ülkemizin içinden geçtiği bu zor zamanlarda da dimdik ayakta duracağımız, bugünkü heyecan ve coşkumuzu devam ettireceğimiz sağlıklı, mutlu ve barış dolu bir eğitim yılı dileriz.

 

Biz her Eylül buradayız, hepinizi bekleriz.

Teşekkürler…

 

 

Didem Erel Erpulat(ACI '87)
Okul Müdürü